20 Mart 2013 Çarşamba

Kahvenin Yanında Ne İkram Edilir?


   Türk Kahvesi tabi ki ikramlıklarımızın en başında. Bu muhteşem içeceğimizi şanına uygun olarak ikram etmek de bize kalıyor. Bu aralar çok içtiğimizden midir bilmem kahve ikramı  ile ilgili bir şeyler paylaşmak düşüncesindeyim. Haliyle Türk Kahvesini çok seviyorum, bir de yanında muhabbet varsa değmeyin keyfime. Boşuna dememişler ''Bir kahvenin kırk yıl hatırı var'' diye. Öyle tatlıdır ki muhabbetle içilen kahveler, tadı damaklarda kalır hep.

    Şimdi bu güzel kahvelerimizi nelerle ikram edebiliriz ondan bahsedeceğim. Türk Kahvesini sade içenler de var biliyorum, yanında su bile içmeyen asıl tiryakiler. Onlara da saygım sonsuz ancak ben kahveyi yanında bir şeylerle içmeyi seviyorum. Geriye kahvelerimizi güzel ikramlıklarla süsleyip sunmak kalıyor.


  
   
   Kahvenin yanına en çok yakışan bana göre lokumdur. Tabiki ''güllü lokum'', bu lezzet sanırım çocukluğumdan kalma. Ben en çok lokumu yakıştırırım kahvenin yanına, cici bici lokumlukların içinde.

        

    Lokumun yanına biraz da muhabbet lazım onu da unutmadan söyleyeyim.

  

   Lokumdan sonra sırayı çikolata ve drajeler alır ki onlara asla hayır demem. Bir de sürprizlerle dolu arkadaşlar çeşit çeşit çikolata çıkarıp dururken. Resimdeki kaşık çikolata gibi, insanı nasıl baştan çıkarıyor değil mi? Kahve ve çikolata nasıl da yakışırlar birbirlerine. Kahve fincanı tabağı müsaitse yanına, değilse ayrı küçük tabaklara konulan çikolatalar nasıl da lezzetle yenir. Unutmadan çikolata kaplı kahve drajeleri de çok güzel gidiyor yanında.


                                                                    (limonlu kek blog alıntı)
  
    Minik kurabiyeler de kahvenin yanında ikram edilebilir. Hoş sunumlar eşliğinde. Herkes kendi zevkine göre ikram eder kahvelerini ama inanın o sunum şekli bile bizi yansıtır aslında.


KAHVE BAHANE

Aslında kahve bahane, çoğumuz şöyle sevdiklerimizi yakalamışken hoş sohbetler etme derdindeyiz. Yoksa muhabbet olmadan neye yarar o lezzetli kahveler. Tabi ki muhabbetlerimize ortak olan kahvelerimizi estetik bir şekilde sunmak da bize kalıyor.
Herkese bol muhabbetli kahveler...
  

 
  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder