5 Mayıs 2013 Pazar

BÜYÜKADA /İSTANBUL

   
     Büyükada, İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Adaya yaptığımız gezinin fotoğraflarını paylaşacağım sizinle. Prens adaları olarak da biliniyormuş Büyükada. Tarihi ve doğal güzellikleriyle turistlerin uğrak noktalarından biri olduğundan mevsimin en güzel zamanlarında gezilmeli diye düşündük.

    Adaya ilk indiğimizde karşılaştığımız manzara bu. Turistlerin de çok ilgisini çektiği için bir hayli kalabalıktı.
 

 
    


Adada ulaşım fayton ve bisikletle sağlanıyor. İsterseniz bisiklet kiralayabiliyorsunuz yolu uzun bulanlar fayton da tercih edebiliyor. Seçim size kalmış. 
  Şimdi yol bayunca çektiğim güzel evlerin ve konakların resimleri var. Hepsine bayıldım. Eski evlerin işçiliği ve ahşap oymaları harikaydı.
  
Yemyeşil sokaklarda gezinirken  eski tarihi dokuyu hissediyorsunuz. Evler başka güzel sokaklar başka güzel.
 
 
Evlerin bahçeleride ayrı güzel tam şöyle kuş sesleri eşliğinde kafa dağıtma mekenları. Sanırım büyük bir kısmı yazlık olarak kullanılıyor. Sakin bir yaz geçirmek isteyenlerin tercihi olarak.
 
 
 


Resimde kaç kedi var?
 
 
İnanın ben de sayamadım. Bu bahçede sevimli kediler hep bir yerde toplanmış. Adada çok fazla kedi var yani hangi köşeye baksam bir kedi takıldı gözüme.
 
 
 
 
 
 
Eski bir kilise

 
Tepeye ulaştığımızda böyle bir manzarayla karşılaşıyoruz. Gerçekten de Türk Filimlerindeki sevgililerin koşuşturduğu yerlerden. Şöyle bir dinlenip manzaranın tadını çıkarmak için uygun bir yer buldunuz mu tamamdır. Çay bahçesi tarzı birkaç yer vardı, ancak sezon yeni açıldığı için çok düzenli değildi.
 Adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı bulunmaktadır.
 
Adaya gelirken planlamazı iyi yapın. Çünkü ulaşımı gerçekten düşünmeniz gerek. Bizim gezi önceden planlandığı için havanın durumu tamamen şansa kalmıştı. O gün denizi tamamen sis kaplayınca bazı hatlara vapur seferleri iptal edildi. Biz de Kabataş yerine Bostancı'dan döndük.   
 
ULAŞIM: Büyükada'ya İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri  Mavi Marmara ve birkaç özel firma düzenli olarak sefer düzenlemektedir. Bostancı'dan kalkan motorlar yaklaşık 25 dakikada adaya varırken, Kabataş'tan kalkan vapurlar 1 saat 20 dakika, Kabataş'tan kalkan deniz otobüsleri yaklaşık 50 dakika, Kartal'dan kalkan motorlar ise yaklaşık 30 dakikada adaya varmaktadır. Büyükada'ya sefer yapan firmalar genelde yaz ve kış olarak 2 tarife kullanmaktadır. Bu seferlerin sıklığı da hafta içi ve hafta sonu günlerde değişmektedir. İlgili seferler tarifeler kullanılarak takip edilebilmektedir.
 
 
Adanın manzarası ve tarihi dokusu görülmeğe değer.
İstanbul'da gezilecek yerler listenizde olması gereken başka bir uğrak noktası:
 
BÜYÜKADA / İSTANBUL
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder