8 Aralık 2014 Pazartesi

Gezmelerden Kalanlar

                                     
            
TUZ GÖLÜ / ANKARA

Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan tuz gölü geniş bir alana sahip ve Türkiye'nin tuz ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu karşılamakta imiş. 
Ankara - Aksaray yolu üzerindeki yolculuğumuzda  ziyaret ettiğimiz yerlerden biriydi TUZ GÖLÜ.
Çok şaşırtıcı bir göl, daha doğrusu tuz tabakası demeliyim. Bizim ziyaretimiz sırasında mevsim yaz olduğunda göl kurumuş bir halde tuz kaplıydı. Tuzların üzerinde yürüyerek hissettik bu doğa harikasını...


TUZ GÖLÜ'nün uzaktan bir görüntüleri. Alan o kadar büyük görünüyor ki  uzaktaki insanları iskele demiri kalıntılarına benzettim ben.

Tuzun üstünde yürümek oldukça zor ve farklı deneyimdi. Çoğu kişi ayakkabılarıyla yürümeyi tercih etse de ben hissetmek istedim tuzu. Hem doğal peling daha ne olsun.TUZ GÖLÜ Müzesi girişi, tıpkı dinlenme tesisleri gibi. yol kenarından geçerken takip etmesi zor o yüzden tabelaları dikkate almak lazım.


Çıkışta hediyelik eşya satan dükkanlar da yer alıyor sevdiklerine hatıra götürmek isteyenler için. 
Bir de TUZ GÖLÜ tuzundan yapılan cilt bakım ürünlerinin satıldığı bir bölüm var ki bayıldım. Orada bir çok ürünün denemesini de yaptırıyorlar. Tabi ki benim cildim çok alerjik olduğundan herhangi bir ürün alamadım. Ama oradaki uzmanlar doğallığından epey bahsettiler.Sizin de yolunuzun üzerindeyse uğrayıp bu farklı deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim.
TUZ GÖLÜ

ANKARA - AKSARAY YOLU ÜZERİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder